Monety kolekcjonerskie

Dowiesz się, jakie monety określane są mianem kolekcjonerskich.



Znajdź opdowiedź:

Czym charakteryzuje się rynek numizmatyczny?


Monety kolekcjonerskie kojarzą się zazwyczaj z starymi zniszczonymi monetami, z przed kilku set lat. Nie jest to do końca prawdą, gdyż mianem monet kolekcjonerskich, można określić praktycznie każdą monetę. Bez względu na to, czy pochodzi ona ze średniowiecza i stanowi dużą historyczną wartość, czy została wyemitowana w bieżącym roku. Monety kolekcjonerskie w Polsce produkowane są przez Mennicę Warszawską na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. Wartość kolekcjonerska monet kilkukrotnie przewyższa ich nominał, z tego też powodu, monety takie nigdy nie trafiają do powszechnego obiegu. Produkowane są na specjalne okazje, a ich wartość znacznie rośnie z powodu zastosowania drogich kruszców, takich jak srebro czy złoto. Kolejnym czynnikiem wpływającym, na to iż monety kolekcjonerskie, są cennym produktem, jest ich ograniczona ilość. Zazwyczaj wydawane są w nakładach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy sztuk.

Tak naprawdę, monety kolekcjonerskie mogą być zwykłymi monetami obiegowymi, stosowanymi jako środek płatniczy, wykorzystywany na co dzień w handlu. Istnieje wielu zbieraczy monet, którzy z monet obiegowych wybierają najładniejsze egzemplarze, następnie porządkują je według roczników i chowają do klasera. Nigdy nie wiadomo, czy za kilka lub kilkanaście lat, monety te nie zyskają dużo większej wartości niż w obecnych czasach. Kolejnym czynnikiem, będącym jednocześnie solidną podstawą, do tego typu działań i myślenia, jest wprowadzenie euro jako podstawowej monety w Polsce.

Monety wydane jako kolekcjonerskie, są monetami w które najłatwiej inwestować i które mogą przynieść, bardzo duże zyski. Monety kolekcjonerskie, produkowane specjalnie dla zbieraczy, zostały zapoczątkowane w drugiej połowie dwudziestego wieku. Dzięki zastosowaniu drogich kruszców, oraz specjalnych technik wykonania, takich jak bicie stemplem lustrzanym, są one coraz ładniejsze i stanowią doskonałą alternatywę do lokowania pieniędzy.



statystyka