Jakie monety kolekcjonerskie są wydawane w Polsce?Znajdź opdowiedź:

Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego?


"Informacje ogólne dotyczące emisji monet kolekcjonerskich przez Mennicę Warszawską:


"Informujemy, że Narodowy Bank Polski emituje, oprócz monet powszechnego obiegu, również monety o charakterze kolekcjonerskim, przeznaczone do sprzedaży w kraju i za granicą. Celem emisji monet okolicznościowych jest upamiętnianie ważniejszych wydarzeń, rocznic, postaci itp. oraz zaspokajanie potrzeb kolekcjonerskich. Emisję monet kolekcjonerskich zapoczątkowano w połowie lat sześćdziesiątych.

Obecnie emitowane są monety w seriach: "Poczet królów i książąt polskich", "Polscy podróżnicy i badacze", "Zwierzęta świata", "Zabytki kultury materialnej w Polsce" (dawniej: "Zamki i pałace w Polsce"), "Sport" oraz różne monety o tematyce okazjonalnej. Złote i srebrne monety kolekcjonerskie bite są stemplem lustrzanym w Mennicy Państwowej SA w Warszawie. Wszystkie złote i srebrne monety pakowane są w plastikowe kapsuły, a złote - dodatkowo w pudełka z załączonym certyfikatem, zawierającym dane techniczne monety oraz krótki opis.

Emitowane są również złote monety uncjowe (zawierające 1/10, 1/4, 1/2 oraz 1 oz. czystego złota), przedstawiające orła bielika, tzw. "bulionowe", w próbie .9999, z przeznaczeniem na cele lokacyjne. Złote monety uncjowe pakowane są w specjalnie zabezpieczone opakowania plastikowe (tzw. CertiCard), do których dołączone są foliowane certyfikaty, zawierające dane techniczne monety oraz krótki opis. Ceny monet uncjowych nie są stałe i są zależne od cen złota na Giełdzie Londyńskiej, kursu USD oraz kosztów produkcji.

Poza złotymi i srebrnymi monetami kolekcjonerskimi Narodowy Bank Polski od 1996 roku emituje także monety kolekcjonerskie o nominale 2 złote, bite stemplem zwykłym ze stopu CuAl5Zn5Sn1o charakterystycznej złotej barwie, tzw. Nordic Gold. Monety te są sprzedawane wg ich wartości nominalnej. Wszystkie monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce".

Jest to darmowy fragment ebooka "Inwestowanie w monety" Tomasza Witkiewiczastatystyka