NBP numizmaty - zbiór artykułów

1. Czy musimy płacić podatki: podatek PCC i podatek od zysku?

Według obowiązującego w Polsce prawa od każdej transakcji kupna-sprzedaży przewyższającej kwotę 1000 złotych należy odprowadzić podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% kwoty transakcyjnej. W przypadku monet złotych podatek ten jest istotny, ponieważ ceny 99% monet złotych są wyższe niż 1000 złotych

2. Inwestycje alternatywne - złoto i monety kolekcjonerskie

Coraz większym powodzeniem cieszą się inwestycje alternatywne takie jak inwestowanie w monety kolekcjonerskie czy właśnie złoto. Dzieje się tak nie bez powodu. Inwestycje takie często dają znacznie większe zyski niż tradycyjne inwestowanie, a dodatkowo bardzo dobrze dywersyfikują portfel inwestycyjny, co doskonale sprawdza się w czasie kryzysów.

3. Złoto czy srebro?

Każdy z nas przed dokonaniem inwestycji zadaje sobie różne pytania. Jednym z nich jest: co kupić, złoto czy srebro? Oczywiście, tak jak wielokrotnie to powtarzam, jestem zwolennikiem podzielenia kapitału inwestycyjnego na różne obszary rynku. Jednak warto porównać te dwie grupy monet, wykonane z różnych metali.

4. GPW i gospodarka a rynek monet kolekcjonerskich

Ostatni rok były nerwową próbą dla tych, którzy aktywnie grają na giełdzie, jak również dla bardzo wielu osób, które swoje oszczędności powierzyły tak rozreklamowanym Towarzystwom Funduszy Inwestycyjnych.

5. Moda - raz srebro, raz złoto, raz GN

Obserwując od wielu lat rynek polskich monet kolekcjonerskich, zauważyłem bardzo ciekawą i istotną dla wszystkich przyszłych i obecnych inwestorów prawidłowość.

6. Katalogi monet a wzrosty cen

W Polsce wydawanych jest kilka katalogów numizmatycznych zawierających ceny i wizerunki monet kolekcjonerskich okresu podenominacyjnego. Najbardziej znane i popularne to:





statystyka