Czy musimy płacić podatki: podatek PCC i podatek od zysku?

Dowiesz się czy trzeba płacić podatek od monet. W jakich przypadkach można uniknąć płacenia podatków?


Znajdź opdowiedź:

Jak wykonać analizę porównawczą?


Według obowiązującego w Polsce prawa od każdej transakcji kupna-sprzedaży przewyższającej kwotę 1000 złotych należy odprowadzić podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% kwoty transakcyjnej. W przypadku monet złotych podatek ten jest istotny, ponieważ ceny 99% monet złotych są wyższe niż 1000 złotych

Transakcje zawierane na aukcjach internetowych nie są jeszcze zbyt szczegółowo sprawdzane przez pracowników Urzędu Skarbowego, lecz sytuacja może w każdej chwili ulec zmianie. Dlatego czasami sprzedający w opisie warunków aukcji zaznacza, że ewentualny podatek płaci kupujący.

W przypadku, gdy zakupów dokonujemy w firmie numizmatycznej działającej na rynku lokalnym czy internetowym, jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku, ponieważ firma wystawia nam paragon lub fakturę, która zwalnia nas od ewentualnego płacenia podatku.

Drugim rodzajem podatku, z którym możemy się zetknąć, jest podatek od zysku. Wynosi on 19%. Jeżeli kupimy monetę za 1000 zł, a sprzedamy ją za 2100, powinniśmy zapłacić 19% od zysku, czyli od kwoty 1100 zł. Jednak jeżeli minie co najmniej pół roku od zakupu monety do sprzedaży, wtedy jesteśmy zwolnieni z podatku. Dlatego również i ten podatek można ominąć.

Jest to darmowy fragment ebooka "Inwestowanie w monety" Tomasza Witkiewiczastatystyka