Katalogi monet a wzrosty cen

Dowiedz się, jak katalogi wpływają na ceny monet? Powodują ich wzrost, a może spadek?


Znajdź opdowiedź:

Jakie są najpopularniejsze serie monet kolekcjonerskich?


W Polsce wydawanych jest kilka katalogów numizmatycznych zawierających ceny i wizerunki monet kolekcjonerskich okresu podenominacyjnego. Najbardziej znane i popularne to:

"Katalogi monet polskich: obiegowych i kolekcjonerskich" pod redakcją Janusza Parchimowicza i "Katalogi monet polskich" wydawnictwa FISCHER.

Obydwa katalogi są wydawane pod koniec roku i zawierają zdjęcia oraz ceny wszystkich monet na następny rok.

Tutaj właśnie zaczyna się problem, ponieważ katalog wydawany w listopadzie 2007 ma zawierać aktualne ceny obowiązujące do listopada roku 2008. Rynek numizmatyczny i ceny w ostatnich latach tak dynamicznie się zmieniają, że często dwa, trzy miesiące po wydaniu ceny katalogowe są nieaktualne. Trochę prognozowanie cen na przyszłość przez autorów katalogów jest jak wróżenie ze szklanej kuli i bardzo często nie zgadza się z rzeczywistością. Oczywiście katalogi warto kupować, bo jest to podręczny niezbędnik, który zawiera zdjęcia i podstawowe dane, jak choćby nakład monety. Można traktować go również jako notatnik i ołówkiem aktualizować sobie ceny.

Osobiście, inwestując, polegam na najświeższych informacjach, co jest kluczową sprawą. Jednak bardzo wielu kolekcjonerów/inwestorów bazuje na danych katalogowych, ślepo wierząc w informacje tam zawarte. Dlatego w przypadku niektórych monet ceny katalogowe są jak samospełniająca się przepowiednia. Cena monety X w katalogu wynosi 2000, cena rynkowa wynosi 1500. Automatycznie ludzie podejmujący decyzje w oparciu o informacje z katalogów skupują monetę X po cenie rynkowej jako cenie okazyjnej w stosunku do katalogu. To prowadzi do faktycznego wzrostu ceny monety. Ceny rynko-we często dążą do poziomu ceny katalogowej.

Im lepsze dane (o cenach, nakładach), tym większa szansa na zysk z inwestycji. Dlatego polecam korzystać z najświeższych danych, często dostępnych za darmo na stronach tematycznych. Polecam stronę www.kursymonet.pl, gdzie ceny monet są aktualizowane co miesiąc, więc dane są dokładniejsze niż w katalogach z ich ujęciem rocznym.

Jest to darmowy fragment ebooka "Inwestowanie w monety" Tomasza Witkiewicza



statystyka